DATA
21.05 - 25.05

Galeria Sfera partnerem strategicznym XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej

Zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który powraca po przerwie spowodowanej pandemią. Sztuka, tradycja i lokalność to nasze wspólne dobro i dziedzictwo, które powinniśmy wspierać i pielęgnować. W końcu nic tak nie krzepi serc i nie dodaje nadziei. Co powstanie z połączenia wieloletniej, pieczołowicie kultywowanej tradycji ze szczyptą nowoczesności? O tym przekonacie się już w dniach 21-25 maja.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana świętuje w tym roku swoje 75 urodziny. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Bielska-Białej. Instytucja kulturalna już od ponad pięciu dekad co dwa lata organizuje Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, czyli prawdziwą ucztę zarówno dla miłośników szeroko pojętej sztuki teatralnej, jak i dla mieszkańców miasta, którzy darzą wydarzenie ogromnym sentymentem, chętnie w nim uczestniczą i uważają je za istotny element lokalnej tradycji.

Z ogromną przyjemnością Galeria Sfera jako parter strategiczny wspiera tegoroczną edycję Festiwalu i zaprasza, ponieważ w bogatym programie atrakcji część z nich odbędzie się w Galerii Sfera, wraz z otwarciem festiwalu i paradą festiwalową!

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej jest spleciony z miastem od dziesięcioleci – od samego początku, w trudnych politycznie czasach, był oknem na świat i pozwalał na przepływ artystycznych idei i inspiracji – i choć czasy się zmieniły, to ta misja kontynuowana jest do dzisiaj. Festiwal jest przeglądem najciekawszych, najbardziej inspirujących i najbardziej wartościowych przedstawień wybitnych twórców i renomowanych teatrów z całego świata, także z Polski. Jego otwarta formuła sprawia, że wydarzenie przyciąga nie tylko lalkarzy i osoby powiązane ze sztuką, ale jest także gratką dla mieszkańców i turystów, którzy ochoczo biorą udział w wystawach, seminariach, warsztatach, koncertach i performance’ach.

Galeria Sfera również od początku swojej działalności jest spleciona z miastem, wspiera lokalną społeczność i angażuje w wydarzenia kulturalne w naszym regionie.: Bielska Zadymka Jazzowa, Foto Art. Festival, czy tegoroczny powyższy XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego barwne parady, międzynarodowi goście i sztuka na najwyższym poziomie sprawią, że już 21 maja Bielsko-Biała stanie się najbardziej inspirującym miejscem w całej Polsce.

Nie może Was tam zabraknąć!

Co będzie się działo w Galerii SFERA?

21.05
godz. 16:00 
koncert grupy perkusyjnej "Walimy w kocioł"
Pokaz ognia, Teatr Świat(ł)a
Plac Bolka i Lolka przed Galerią Sfera
godz. 16:30

Parada Festiwalowa
Plac Bolka i Lolka przed Galerią Sfera
Parada artystów Teatru Lalek Banialuka, kataryniarza, szczudlarzy, Żywych Rzeźb Street Art Masters Living Statue, kuglarzy z Teatru Świat(ł)a, gości festiwalowych oraz zainteresowanych widzów prowadzona przez Grupę perkusyjną Walimy w Kocioł.
**
16:30 - 17:00
przejście przez Galerię Sfera, ul. 11 Listopada do Placu Ratuszowego
17:00 Plac Ratuszowy – przemówienie Prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego

**
17:10 - 20:00
Pokazy performatywne żywych rzeźb, Street Art Masters
Galeria Sfera
Kolektyw aktorów i performerów, znany i aktywnie działający w przestrzeniach festiwalowych, eventowych oraz ulicznych, w wielu krajach Europy. Zespół specjalizuje się w tzw. living statue performance (żywa rzeźba), projektowaniu i tworzeniu kostiumów oraz charakteryzacji. Działają nieprzerwanie od 2003 roku. Miłośnicy energii ulicznej oraz wszelkich interdyscyplinarnych synergii twórczych.

20:30
Pokaz ognia, Teatr Świat(ł)a
Plac Bolka i Lolka przed Galerią SFERA

Wstęp wolny, wiek bez ograniczeń. Szczegóły na stronie www.puppetryartfestival.com .
XXIX Festiwal Sztuki Lalkarskiej odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego, Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz pod patronatem Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.